Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1aihCNOlchei
Zdjęcie przedstawia ruiny zamku zlokalizowane na niewielkim wzniesieniu. Zamek stoi nad jeziorem. W tle są wzniesienia.

Rola turystyki i krajoznawstwa w poznawaniu zróżnicowania i piękna krajobrazów przyrodniczych i kulturowych Polski oraz w ich promowaniu w kraju i za granicą

Źródło: dostępny w internecie: D. Staniszewski z Pexels, domena publiczna.

Nie mamy w zwyczaju zachwycać się tym, co otacza nas na co dzień. Krajobraz naszego miejsca zamieszkania jest dla nas swojski, zwyczajnie nam się opatrzył. Wystarczy jednak, że udamy się w podróż, niekoniecznie zagraniczną, by z zaciekawieniem rozglądać się i podziwiać otaczające nas widoki. Właśnie zachwyt nad tym, czego nie widzimy na co dzień, jest jednym z głównych motorów turystyki. Bardzo często za cel podróży obieramy te miejsca, które są po prostu odmienne od tych, w których mieszkamy – pragniemy wyjechać nad ocean, ludzie z Pomorza podróżują w góry, a ci z Podkarpacia chcą wypoczywać nad Bałtykiem.

Turystyka ma ogromną wartość edukacyjną, pozwala bowiem na odkrycie różnorodnych krajobrazów. Poszczególne regiony prześcigają się w pomysłach na promowanie miejscowych krajobrazów przyrodniczych i kulturowych, gdyż sprawny marketing pozwala przyciągnąć większą liczbę odwiedzających. To zaś napędza lokalną gospodarkę, co jest korzystne tak dla mieszkańców danego regionu, jak i dla całego kraju.

Twoje cele
  • Opiszesz rolę turystyki i krajoznawstwa w poznawaniu zróżnicowania i piękna krajobrazów przyrodniczych i kulturowych Polski.

  • Wskażesz regiony Polski szczególnie wartościowe turystycznie.

  • Zaproponujesz sposoby promowania poszczególnych regionów Polski.