Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1AVuQHtftaDH
Ilustracja przedstawia pięcioosobową grupę postaci. Są one zniekształcone. Mają zwężone oczy, duże nosy i otwarte usta. Uśmiechają się upiornie.

Dwudziestolecie międzywojenne – powtórzenie wiadomości. Część 2

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Kompozycja fantastyczna (Kuszenie świętego Antoniego), 1920
Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie, domena publiczna.
Piotr Kuncewicz Agonia i nadzieja. Literatura polska od 1918

Literatura [dwudziestolecia międzywojennego, przyp. red.] [...] znalazła się w sytuacji dla Polski szczególnej, dla reszty świata – normalnej. Nie musiała już zastępować szkoły, wojska, urzędu i licho wie jeszcze czego. Mogła się zająć, właśnie, czym? We Francji, Anglii, Niemczech literatura także przestawała być „zwieciadłem spacerującym po gościńcach”zwierciadło„zwieciadłem spacerującym po gościńcach” i też nie bardzo wiedziała, w którą stronę się udać. Koncepcja goniła koncepcję, odnowy i rewolucje podawano na tuziny w każdym pisemku. Okazało się, że literaturze nie wystarczy po prostu być, że musi najpierw określić swój program, środki działania, następnie wysmażyć przewidzianą z góry miksturę i przekonać czytelników, że jest to lekarstwo zbawienne i niezastąpione.

1 Źródło: Piotr Kuncewicz, Agonia i nadzieja. Literatura polska od 1918, t. 1 , Warszawa 1993, s. 17.
zwierciadło
Twoje cele
  • Powtórzysz wiadomości o epoce dwudziestolecia międzywojennego.

  • Scharakteryzujesz twórczość polskich pisarzy i poetów dwudziestolecia.

  • Porównasz trendy w literaturze dwudziestolecia międzywojennego w Polsce z trendami z innych krajów europejskich w tym okresie.