Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RcrE27Xn3LETy
Ilustracja przedstawia łąkę. W tle są góry i zachodzące słońce. Nad łąką znajduje się ogromna stopa. Wydaje się, że zaraz nadepnie na powierzchnię ziemi.

Św. Tomasz: część 3. Świat

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Czy wierzysz, że człowiek ma swój udział w tworzeniu świata? Wydaje się to oczywiste, ale warto wiedzieć, że pogląd ten zawdzięczamy tomizmowi. Św. Augustyn nauczał, że Bóg jest zarówno przyczyną świata, jak i wszelkich jego przemian. Tomasz z Akwinu uznał, że człowiek może wpływać na kształt świata i tworzyć własne dzieła. Był pierwszym filozofem średniowiecza, który głosił pozytywny pogląd na świat - jest on doskonały, ponieważ stworzył go Bóg, który również jest doskonały. Twierdził, że Bóg, stwarzając świat, poprzez wielość i rozmaitość stworzeń chciał wyrazić pełnię swej istoty. Stworzenia mają różny stopień doskonałości, istnieje więc hierarchia  bytów. Ta teoria znalazła odzwierciedlenie także w myśleniu o strukturze społecznej, utrwalając system feudalny.

Twoje cele
  • Poznasz poglądy św. Tomasza z Akwinu na świat jako kreację Boga.

  • Porównasz poglądy św. Tomasza i św. Augustyna na rolę człowieka w tworzeniu świata.

  • Przeanalizujesz wpływ teorii hierarchii bytów na myśl społeczną okresu średniowiecza.