Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RvHTBqqUTTRM6
Fotografia przedstawiająca złączone dłonie dorosłego człowieka. Palce są splecione ze sobą. Kciuki ułożone na wierzchu, na jednym ze wskazujących palców.

...spowiedź życia, jęk zmarnowanej młodości, spazm niezaspokojonego sercaWielki Testament François Villona

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Pierwszy poeta nowożytnej Francji to postać owiana legendą. Włóczęga i bandyta, który nieomal skończył na szubienicy albo — jak twierdzą niektórzy badacze literatury — zmyślił to wszystko, zostawił po sobie niezwykły testament. Jego poetycka spowiedź stała się kamieniem milowej francuskiej literatury.  François Villon pisał o tym, czego doświadczył na własnej skórze. Barwny i niebezpieczny Paryż połowy XV wieku, jego spelunki, środowisko wyrzutków społecznych, złodziei i prostytutek to naturalne otoczenie Villona, jego świat i źródło jego inspiracji. Nikt przed nim nie znalazł w tym poezji, nikt nie był tak przejmujący.

Twoje cele
  • Dowiesz się, w jakich czasach żył i tworzył François Villon.

  • Wskażesz cechy, które wyróżniają tego poetę na tle epoki.

  • Dokonasz analizy wybranych utworów François Villona.

  • Wyjaśnisz znaczenie motywu ubi sunt w kontekście fragmentu Testamentu François Villona.