Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R13iBhdcQ63PW
Zdjęcie przedstawia blat biurka. Leży na nim zapisany zeszyt, książka i stos listów oraz otwarta skórzana teczka męska. Stoi kałamarz, kubek z ołówkami i długopisami oraz budzik.

Wybrane zagadnienia z historii polskiej ortografii

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Pewnie nie raz zdarzyło ci się pomyśleć, że dużo łatwiej byłoby posługiwać się polszczyzną, gdyby ortografia nie była tak skomplikowana. Dlaczego jednakowo brzmiące głoski zapisujemy w dwojaki sposób: rz - ż, ch - h, ó - u? Dlaczego pewne formy piszemy łącznie, a inne oddzielnie? Zasady ortografii mają różne podłoże i nie da się ich ujednolicić. Nie ma też pewności, czy wprowadzenie pewnych uproszczeń przyniosłoby zamierzony efekt. Być może więc wystarczy inne, historyczne spojrzenie, bo ortografię trudno zrozumieć bez odwoływania się do jej dziejów.

Twoje cele
  • Poznasz historię polskiej ortografii.

  • Rozróżnisz zasady kształtowania się polskiego systemu ortograficznego.

  • Uzasadnisz współczesne formy zapisu ortograficznego wybranych wyrazów.