Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RfprSrpAMHjCa
Ilustracja przedstawia mozaikę składającą się z wielu figur nieregularnych w jaskrawych kolorach.

Wielokąty - rodzaje

Źródło: Gerd Altmann z Pixabay, domena publiczna.

Czym są figury unikursalne?

Figury, które można nakreślić jednym pociągnięciem ołówka, nie prowadząc go nigdy po linii już nakreślonej, nazywają się unikursalnymi lub jednobieżnymi. Jeśli rzędem punktu nazwiemy liczbę linii, które wychodzą z tego punktu, to okazuje się, że figura jest unikursalna, gdy co najwyżej dwa punkty są rzędu nieparzystego.

Łatwo zauważyć, że „klasyczna” zagadka związana z narysowaniem jednym pociągnięciem ołówka koperty, takiej jak na poniższym rysunku, ma rozwiązanie, ponieważ ma dokładnie dwa punkty rzędu 3, oba przy dolnej podstawie, a wszystkie pozostałe są rzędu parzystego.

R1VaIFrogsTlq

Korzystając z podanego kryterium widzimy, że nie jest figurą unikursalną zbudowana z odcinków krzywa przedstawiona na poniższym rysunku.

R1dvoV7YEnp4P

Badanie takich figur i w szczególności wyznaczenie kryterium rozwiązalności takich problemów jest przedmiotem zainteresowania teorii grafów, podwaliny pod którą położył Leonard Euler, rozwiązując słynne zadanie o mostach królewieckich: Królewiec, który w XVII wieku stolicą Prus Książęcych, leżał nad rzeką Pregołą, a jego dzielnice, w tym leżące na śródrzecznych wyspach, łączyło siedem mostów, jak na rysunku.

ROV7WgfXOVMSo

Czy można przejść kolejno przez wszystkie mosty, nie przechodząc po żadnym z nich więcej niż raz jeden?

Jak zobaczymy, zagadnienie figur jednobieżnych ma wiele wspólnego z pojęciem łamanej.

Twoje cele
  • Poznasz pojęcie łamanej oraz ich rodzaje.

  • Usystematyzujesz wiadomości na temat wielokątów.

  • Poznasz czym jest zagadnienie izoperymetryczne i będziesz badał zależności między polem i obwodem wybranych wielokątów.

  • Zastosujesz poznane zależności w sytuacjach typowych i problemowych.