Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RtN3GISpCPrPC
Zdjęcie przedstawiające stosy starych, drewnianych skrzynek, ułożonych bezładnie jedna na drugiej. Część z nich jest bardzo zniszczona, połamana, a także poprzewracana.

Jak zmienia się entropia w reakcjach chemicznych?

Entropia jest miarą nieuporządkowania układu. Wszystkie układy dążą do zwiększania entropii, czyli do zwiększania nieuporządkowania i rozproszenia energii – a więc do bałaganu, nie do porządku.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Czy wiesz, że gdy do kubka z zimną kawą wlejemy gorącą, świeżą kawę, to po pewnym czasie energia w całym układzie wyrówna się, a nasz napój stanie się letni? Proces odwrotny jest niemożliwy – nie odzyskamy ciepłej kawy. Podobnie domek z kart, prędzej czy później rozpadnie się i przejdzie do stanu większego nieuporządkowania. Sam z rozsypania do poukładanej formy się nie złoży. Wszystkie układy dążą do zwiększania entropii, czyli do zwiększania nieuporządkowania i rozproszenia energii – a więc do bałaganu, nie do porządku.

Reakcje niesamorzutne potrzebują energii, żeby zaszły. Musimy włożyć pewien wysiłek w to, by zbudować domek z kart. W przypadku reakcji chemicznych, w celu określenia, czy reakcja zajdzie samorzutnie, czy będzie jej potrzebna energia, jednym z kluczowych czynników jest zmiana entropii, która towarzyszy reakcji chemicznej. Oblicza się wtedy różnicę entropii produktów i substratów.

Twoje cele
  • Podasz przykłady reakcji samorzutnych i niesamorzutnych.

  • Zbadasz, na podstawie wartości entropii reakcji, czy entropia układu wzrosła, czy też zmalała.

  • Obliczysz zmianę entropii reakcji.