Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RbGgGGwnKmTSr
Zdjęcie okładkowe (poglądowe). Na zdjęciu jest żółty sportowy samochód w ruchu, w tle samochodu zielone drzewa oraz tytuł "Pomiar parametrów ruchu".

Pomiar parametrów ruchu

Źródło: dostępny w internecie: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/supercar-gm154077151-21769092.

Czy to nie ciekawe?

Doświadczalne badanie parametrów ruchu to ciekawe zagadnienie. Dokładniej: będziesz wyznaczać wartości przyspieszenia i początkowej prędkości w ruchu jednostajnie opóźnionym. Wszystko będzie wyglądało trochę jak na zawodach curlingowych, gdzie zawodnik wypuszcza kamień w kierunku celu. Kamień ślizga się po lodzie, zwalniając wskutek tarcia kinetycznego. Jeśli pozostali członkowie drużyny nie zamiatają lodu na drodze kamienia, to jego ruch można uznać za jednostajnie opóźniony. Kamień się zatrzymuje (jeśli nie uderzy w bandę lub inny kamień) po pewnym czasie i po przebyciu pewnej drogi po lodzie.

R1Qwl8pufvMl9
W zawodach curlingowych kamieniowi nadaje się początkową prędkość. Kamień sunie po lodzie ruchem opóźnionym ku docelowemu obszarowi, po czym zatrzymuje się lub uderza w inny kamień.
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/zawody-curlingowe-konkurencja-akcja-3233959/ [dostęp 9.03.2022], domena publiczna.

Do Ciebie będzie należał pomiar długości drogi i czasu jej przebycia. Oczywiście zrobisz to w warunkach laboratoryjnych.

Twoje cele

W efekcie:

  • przeprowadzisz wirtualny eksperyment, w którym pchniesz odważnik po poziomym stole i zmierzysz drogę przebywaną przez odważnik, aż do zatrzymania się oraz czas , po jakim się on zatrzymuje,

  • oszacujesz graniczne niepewności pomiarowe oraz mierzonych wielkości, a następnie ich niepewności standardowe,

  • zmierzysz, w pomiarze pośrednim, wartość opóźnienia oraz początkowej prędkości odważnika,

  • wyznaczysz standardowe niepewności pomiaru tych wielkości,

  • ocenisz zgodność uzyskanych przez siebie wartości opóźnienia oraz początkowej prędkości z wartościami przyjętymi w wirtualnym eksperymencie.