Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RBiFUKswzZqFd
Zdjęcie przedstawia kartkę papieru. Leży na niej gęsie pióro. Na jego czubku znajduje się atrament. Jego spadające krople tworzą na kartce małe kleksy.

Dwa traktaty o rządzie

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Dwa traktaty o rządzie (pisane w latach 1679–1689) to podstawowe dzieło z filozofii politycznej Johna Locke’a. To ważna książka dla kształtującego się ówcześnie nowożytnego pojmowania polityki, społeczeństwa i państwa, ale także uwikłana w bieżące brytyjskie spory polityczne. Locke uczynił swoim adwersarzem rojalistę Roberta Filmera i polemice z jego pracą Patriarcha poświęcił cały pierwszy traktat. Traktat drugi natomiast zawiera wykład poglądów, które sytuowały Locke’a po stronie ówczesnych zwolenników silnego parlamentu i podziału władz na niekorzyść władzy królewskiej. Być może ten polityczny kontekst sprawił, że pierwsze wydanie Dwu traktatów ukazało się anonimowo. Trudno wyobrazić sobie współczesny liberalizm, ale również, na przykład, republikanizm, bez teorii Locke’a. Podobno ówczesny król Anglii Karol II powiedział, że Locke jest przyczyną jego problemów i w przyszłości doprowadzi go do zguby. Co prawda monarchia brytyjska ocalała, ale kształt politycznego ustroju Anglii z pewnością nosi ślad dzieła Johna Locke’a.

Twoje cele
  • Poznasz poglądy J. Locke’a zawarte w książce Dwa traktaty o rządzie.

  • Dokonasz analizy tekstu Locke’a w zakresie: sytuacji człowieka w stanie natury i stanie społecznym; przejścia od stanu natury do stanu społecznego.

  • Ocenisz wybrane propozycje teoretyczne Locke’a.

  • Zrozumiesz, jakie jest źródło władzy i w jakim zakresie sprawuje ją rząd w koncepcji Locke'a.