Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RRVl2IgYroVmU
Ilustracja przedstawia fragment postaci mężczyzny w różowo-niebieskiej szacie, który jest pochylony. Trzyma w prawej ręce duży cyrkiel na podtrzymywanym lewą ręką kole. Na kole znajduje się żółta plama otoczona zielenią i błękitem, która przypomina ląd i otaczające go wody. Mężczyzna ma długie, ciemne włosy, brodę z wąsami oraz aureolę wokół głowy.

Filozofia, religia, nauka wobec stanowisk dotyczących istnienia Boga

Autor nieznany, Bóg jako Architekt, Budowniczy, Geometr, Rzemieślnik
Źródło: domena publiczna.

W potocznym mniemaniu filozofia, religia i nauka są od siebie wyraźnie oddzielone. Nauka zajmuje się badaniem rzeczywistości, w której żyjemy. Filozofia zajmuje się rozważaniem istoty tego, co istnieje oraz samym poznaniem rzeczywistości. Zaś religia zajmuje się duchowym wymiarem naszego życia – moralnością oraz ostatecznym sensem istnienia świata i człowieka. Ale czy naprawdę tak jest? Czy duchowni nie podważali wielokrotnie ustaleń nauki, a naukowcy – prawd wiary? Czy nauka nie próbowała udowodnić – lub obalić – twierdzenia o istnieniu Boga? Związki religii i nauki są w gruncie rzeczy problemem filozoficznym. Czy religia, nauka i filozofia wzajemnie się uzupełniają? A może ich konflikt jest nieunikniony? Problem związku między tymi trzema dziedzinami stanowi problem filozoficzny, którym zajmiemy się w tej lekcji.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz i porównasz ze sobą stanowiska dotyczące stosunku religii do nauki.

  • Przeanalizujesz dowody na istnienie Boga i ich krytykę.

  • Scharakteryzujesz stanowiska dotyczące stosunku religii i nauki i zdecydujesz, czy istnienie Boga może być dowiedzione.

  • Zajmiesz stanowisko w sporze o relacje nauki i religii.