Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RPWu9oqOURZ1a
Na zdjęciu znajduje się sześć sześciokątnych złotych luster połączonych ze sobą niczym komórki w plastrze miodu. Przed lustrami stoi przodem do nich osoba w białym kombinezonie chemicznym, z rękoma podpartymi pod boki. Pod jego nogami znajduje się konstrukcja z szynami, po których może przesuwać się podest z lustrami. Nad szynami i mężczyzną widoczny jest rozpięty od podłogi po lewej do podłogi po prawej duży półokrąg złożony z blaszanych podłużnych poziomych paneli.

Rozmieszczenie wybranych technopolii na świecie

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Jak wiesz, rewolucja przemysłowa rozpoczęła się w Wielkiej Brytanii i dzięki temu kraj ten przez bardzo długi czas był wielką fabryką świata. Korzyści, które uzyskiwał z bycia monopolistą w dziedzinie innowacji przemysłowych, doprowadziły do powstania imperium brytyjskiego. Z biegiem czasu rewolucja przemysłowa rozprzestrzeniała się na coraz dalsze miejsca na Ziemi. Natomiast rewolucja informacyjna, zapoczątkowana pod koniec XX wieku, pojawiała się w różnych regionach świata skokowo, napotykając korzystne warunki rozwoju. Rewolucja ta jest związana z rozwojem gospodarki opartej na wiedzy, technologiami informacyjnymi i tworzeniem się społeczeństwa informacyjnego. Obecnie w krajach wysoko rozwiniętych spada znaczenie przemysłu na rzecz usług, a w jego strukturze dominuje przemysł wysokiej technologii, przemysł lekki i spożywczy. Steve Jobs miał duży udział w spopularyzowaniu symboli rewolucji informacyjnej: telefonii komórkowej trzeciej i czwartej generacji oraz urządzeń mobilnych i internetu.

R1KvAOs1o1lok
Steven Jobs (1955–2011) – twórca iPoda i iPhone’a
Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.
Twoje cele
  • Wymienisz cechy i gałęzie przemysłu high‑tech.

  • Podasz i sklasyfikujesz czynniki determinujące powstawanie technopolii.

  • Wskażesz i scharakteryzujesz miary innowacyjności oraz porównasz ich zróżnicowanie przestrzenne.