Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RcuoUpfnn9qhn
Obraz przedstawia umundurowanych jeźdźców pędzących na koniach. Trzymają oni szablę wyciągnięte w stronę Napoleona siedzącego na koniu stojącym na pagórku. Jeźdźcy znajdujący się na początku kolumny grają na trąbkach. Za Napoleonem na koniach siedzą oficerowie, a w oddali maszerują liczne oddziały żołnierzy.

Stosunek Napoleona do sprawy polskiej - podsumowanie

„Niech żyje cesarz! Vive l'Empereur! ” – obraz (olej na płótnie) Wojciecha Kossaka namalowany w 1915 roku.
Źródło: Wojciech Kossak, 1914, domena publiczna.

Napoleon Bonaparte początkowo (w latach 1797‑1805) traktował Polaków jako jedną z licznych formacji najemnych, którymi dowodził. Gdy w 1806 r. wysyłał generała Jana Henryka Dąbrowskiego, aby ten zorganizował bunt w Wielkopolsce przeciw Prusakom, liczył na polską pomoc, ale nie traktował jej jako czegoś istotnego. Sprawne utworzenie Księstwa Warszawskiego i jego armia, która (w 1809 r.) pobiła dwukrotnie silniejszych Austriaków, zaimponowały cesarzowi Francuzów. Zagrożenie dla jego imperium ze strony Rosji doprowadziło Bonapartego w końcu do przekonania, że należy ją odepchnąć za przedrozbiorowe granice i odgrodzić się Polską. O względy Polaków rywalizował wówczas (w 1812 r.) z Aleksandrem I, carem Rosji. Po latach tak ich obu stosunek do Polski oceni w Pamiętniku Walerian ŁukasińskiWLWalerian Łukasiński: O Aleksandrze: chciał Polski dla siebie i o Napoleonie: żądał jej istnienia dla ludzkości i bezpieczeństwa Europy*. Czy jednak jego stosunek do walki Polaków o niepodległość był faktycznie tak pozytywny? A może rację mają ci, którzy podkreślają wyrachowanie i cynizm Bonapartego?

Indeks dolny *Walerian Łukasiński, Pamiętnik, PIW, Warszawa 1986, s. 32. Indeks dolny koniec

WL
ROazYhB5C9F5u1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia.  1795 rok, trzeci rozbiór Polski. 1797 rok, powstanie Mazurka Dąbrowskiego. Od 1797 do 1806 roku, okres działalności Legionów Polskich we Włoszech.  Listopad 1799 roku, dokonanie przewrotu 18 brumaire’a, objęcie rządów we Francji przez Napoleona. Od 1799 do 1815 roku, okres wojen napoleońskich. 1802 rok, wysłanie Legionów na San Domingo.  Od 1806 do 1807 roku, wojna z IV koalicją, zwycięstwo Francji nad Prusami.1807 rok, utworzenie Księstwa Warszawskiego.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz losy polskich legionistów w służbie francuskiej.

  • Wyjaśnisz, jaki wpływ na ocenę Polaków przez Napoleona miały sukcesy wojenne księcia Józefa Poniatowskiego.

  • Przedstawisz główne założenia napoleońskiego planu utworzenia Królestwa Polskiego w 1812 roku.

  • Ocenisz stosunek cesarza Francuzów do polskich wysiłków wywalczenia niepodległości.