R1IgsVnD5ad92
Ilustracja przedstawia scenę rodzajową w lesie, w której młoda kobieta ubrana w długą suknię i wysoki kapelusz z wąskim rondem, podchodzi do siedzącego starca. Mężczyzna ma siwą, długą, brodę , ubrany jest w dugą katanę z kapturem założonym na głowę. W ręku trzyma długi kij, który służy mu za laskę. Obok nich płynie rzeka. Za nią w oddaleniu dom ze dwuspadowym dachem, kominem i dwoma niewielkimi okienkami.

Kultura i oświata na ziemiach polskich w latach 1815–1830

Ilustracja nieznanego autora do powieści Marii Wirtemberskiej Malwina, czyli domyślność serca, której pierwsze wydanie ukazało się w Warszawie w 1816 r. Utwór uznawany jest za pierwszy w literaturze polskiej nowoczesny romans. Opowiada historię Malwiny i jej miłości do Ludomira, której wierność wystawiana jest na próbę.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Dziewiętnaste stulecie określa się mianem „wielkiego wieku”. Był to okres postępu, w którym doszło do rozwoju nie tylko nauki i techniki, ale również kultury. Progres ten przekładał się na niemal każdy aspekt życia codziennego. W Polsce jednak, z powodu braku własnego państwa, rozwój kultury nie postępował tak szybko jak w krajach zachodnich. Po trzecim rozbiorze życie kulturalno‑oświatowe pozostawało w ścisłym związku z wydarzeniami politycznymi. Gdy na Zachodzie rozpoczynały się czasy nowoczesności, polska ludność musiała mocno się starać o możliwość kultywowania swoich obyczajów, kształcenia i aktywnej działalności kulturalnej. Po klęsce Napoleona kongres wiedeński wyznaczył nowe ramy europejskiego porządku i zarysował nowe granice kontynentu. Czy 15 lat względnego spokoju – do wybuchu powstania listopadowego – zaowocowało postępem w życiu naukowym i kulturalnym Polaków?

R1LHvzOxfUrmq1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia przypadając na okres życia Christiana Piotra Aignera (architekta) żyjącego w latach 1756 do 1841 oraz na okres życia Adama Mickiewicza (poety) żyjącego w latach 1798‑1855 i Juliusza Słowackiego (poety) żyjącego pomiędzy 1809 a 1849 rokiem. Rok 1795 trzeci rozbiór Polski. Lata od 1800 do 1832 Okres działalności Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Rok 1815 Kongres wiedeński. Rok 1817 Odnowienie działalności Uniwersytetu we Lwowie. Rok 1830 Powstanie listopadowe
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Określisz, w jakim stopniu zaborcy pozwalali Polakom na rozwijanie kultury i nauki po klęsce Napoleona.

  • Wyjaśnisz, kiedy i w jakich okolicznościach zadebiutował na scenie Fryderyk Chopin.

  • Wymienisz kierunki studiów, które mógłbyś/mogłabyś podjąć, gdybyś chciał/chciała się kształcić na polskim uniwersytecie po 1815 r.

  • Wskażesz, który kraj stał się inspiracją dla właścicieli pałacu w Puławach.