Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RjahgJEK1mL0f
Grafika przedstawia owoce słonecznika w szklanym pojemniku. Pod zdrewniałą, czarno‑białą owocnią znajdują się białe, drobne, podłużne pestki.

Czynniki środowiskowe wpływające na kiełkowanie nasion

Owoce słonecznika to niełupki, czyli suche i niepękające, jednonasienne „pestki”. Nasiono otoczone jest przez częściowo zdrewniałą owocnię. Najlepiej kiełkuje ono w temperaturze ok. 10°C (gleby). Wówczas trwa to zazwyczaj 10 dni.
Źródło: Julie Jablonsky, Flickr, licencja: CC BY-NC 2.0.

Najważniejszym czynnikiem umożliwiającym nasionom kiełkowanie jest woda. Stanowi ona zaledwie 5–15% masy większości nasion, które podlane lub zmoczone deszczem łatwo pęcznieją. Ilość wody potrzebnej do kiełkowania różni się w zależności od gatunku rośliny. Na przykład nasiona wielu roślin pustynnych zaczynają kiełkować tylko po obfitych opadach, co jest konsekwencją ich przystosowania do życia w suchym klimacie. Mają one wysoką zawartość kwasu abscysynowego (ABA), który odpowiada m.in. za stan spoczynku. Pod wpływem dużej ilości wody stężenie ABA spada, co jest sygnałem do rozpoczęcia kiełkowania. Dlatego nawet tak sucha pustynia jak Atakama po jednym ulewnym deszczu, który występuje zwykle co kilka lat, zamienia się w łąkę zachwycającą różnorodnością roślin.

Twoje cele
  • Opiszesz czynniki środowiskowe niezbędne do kiełkowania nasion.

  • Wyjaśnisz, na czym polega proces kiełkowania nasion.

  • Scharakteryzujesz rolę czynników środowiskowych w inicjowaniu kiełkowania nasion.