Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R9ljEa54Y6d72
Zdjęcie przedstawia szklaną kulę postawioną na drewnianym słupku. W kuli odbija się krajobraz znajdujący się przed nią, czyli formacje skalne.

Słownik filozoficzny: szkoła eleatów

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Jeszcze za życia Heraklita powstał kierunek filozoficzny, który zanegował tezę o zmienności świata i zaproponował coś zupełnie przeciwnego: świat to jedność bytu, w którym panuje stałość, niezmienność i bezruch. Prekursorem tej nowej doktryny był Ksenofanes z Kolofontu, lecz najważniejszym i najbardziej znanym przedstawicielem pozostaje Parmenides z Elei. Szkoła eleacka (lub elejska) wprowadziła do filozofii wielkie zmiany. Filozofowie do niej należący odrzucali koncepcję zmienności i wielości bytów, kwestionowali istnienie czasu i ruchu oraz możliwość poznania zmysłowego. Do filozoficznego dyskursu wprowadzili również dialektykę, która podniosła jakość dyskusji na zupełnie nowy poziom.

Twoje cele
  • Poznasz przedstawicieli szkoły eleatów.

  • Dowiesz się, w jaki sposób eleaci sprzeciwiali się tezom filozofii jońskiej.

  • Przeanalizujesz stanowisko ontologiczne i epistemologiczne Parmenidesa.

  • Zrozumiesz, czym jest paradoks i jaka jest jego rola w filozofii.