Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RSQGJcnpGeI5k
Obraz przedstawia dojrzałego, brodatego mężczyznę. Ma zamknięte oczy, jest niewidomy. Idzie wspierając się na kiju, oparty o ramię młodej kobiety. Mężczyzna ma czerwoną szatę, a kobieta niebieską z brązowym pasem.

Nowatorstwo realizacji tragedii antycznej – Król Edyp, reż. Laco Adamik

Źródło: dostępny w internecie: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Historia Edypa z pewnością należy do najtragiczniejszych. Opowiada bowiem o człowieku, któremu los nie dał żadnego wyboru. Fatum, jakie nad nim wisiało, dopełniło się wówczas, gdy Edyp jako wygnaniec i tułacz opuścił miasto. Bohater uciekał przed swoim losem, ale wszystko, co robił, jedynie przybliżało go do nieuchronnego wypełnienia się przeznaczenia.

Historia Edypa jest uniwersalna, bo pomimo że w antycznym świecie koncepcja losu miała szczególne znaczenie, dziś w kulturze w tym kształcie nieobecne, to we współczesnym odbiorcy może budzić refleksje na temat sprawczości, tego, na ile nasze życie jest wynikiem własnych decyzji i wyborów, a na ile zostało z góry zaplanowane. Dlatego też sztuka Sofoklesa do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz podobieństwa i różnice pomiędzy antyczną a współczesną realizacją tragedii.

  • Zanalizujesz poszczególne elementy – wraz z ich symboliką – teatru współczesnego, takie jak kostiumy czy scenografia.

  • Wyjaśnisz, dlaczego reżyser odchodzi od rozwiązań antycznych — rezygnuje z chóru, pantomimy, pokazuje sceny brutalne.