Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RfO3QEIqwlOou
Ilustracja przedstawia glob ziemski na tle kosmosu. Na globie znajdują się zarysy kontynentów. Na brzegach globu znajdują się wypustki zakończone kuleczkami, które upodabniają całość do wirusa.

Przebieg infekcji wirusowej

Dziedziną nauki zajmującą się wirusami jest wirusologia.
Źródło: MiroslavaChrienova, pixabay.com, domena publiczna.

Leczenie infekcji wirusowej polega na podaniu leku, który uniemożliwi wirusowi zamknięcie cyklu namnażania w komórce. Wszystkie wirusy (atakujące zarówno komórki bakteryjne, roślinne, jak i zwierzęce) łączy kilka wspólnych cech. Nie są one zaliczane do świata organizmów żywych, nie mają budowy komórkowej, nie wykazują najmniejszych nawet czynności metabolicznych, nie rozmnażają się. Są jedynie w stanie namnażać się we wnętrzu zainfekowanych komórek. Wnikanie wirusa do komórki jest uzależnione od jej rodzaju oraz od budowy wirusa. Inaczej przebiega ono w przypadku komórek otoczonych ścianą komórkową (bakterie i komórki roślinne), inaczej w przypadku komórek zwierzęcych, które chroni jedynie błona komórkowa. Sam wirus zbudowany jest z kwasu nukleinowego (DNA lub RNA) zamkniętego w białkowej osłonce – kapsydzie. Wielkości wirusów sięgają od 20 do kilkuset nanometrów (1 nm – 0,000001 mm).

Twoje cele
  • Poznasz rodzaje infekcji wirusowych.

  • Opiszesz przebieg infekcji wirusowych, dokonując ich podziału.

  • Wykażesz różnice pomiędzy przedostawaniem się wirusów do komórek roślinnych i zwierzęcych.