Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RlZHNCg0GhiwB
Obraz przedstawia pole i leżące na nim ziemniaki. Na polu znajdują się dwie kobiety zbierające ziemniaki do koszy. Kobieta na pierwszym planie przesypuje zebrane bulwy z kosza do worka.

John Stuart Mill. Część trzecia: wpływ i recepcja

Jules Bastien-Lepage, Październik, 1878
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Racjonalne, czytelne poglądy, wyrażane językiem literackim, oraz sposób argumentacji sprawiły, że liberalna filozofia Johna Stuarta Milla cieszyła się ogromną popularnością w Europie. Doceniano jego osiągnięcia w dziedzinie logiki, refleksję społeczno‑polityczną i ekonomiczną. Myśl łącząca zagadnienia wolności z utylitaryzmem była także wielką inspiracją dla polskich intelektualistów i twórców okresu pozytywizmu. Mill był tłumaczony, czytany i komentowany. Na początku lat 70. XIX w. ukazał się Utylitaryzm. Był to fundament ideowy dla programu „młodych”, pokolenia postyczniowego.

Twoje cele
  • Opiszesz dokonania Johna Stuarta Milla, które przyniosły mu uznanie w Europie.

  • Poznasz wpływ Milla na polskich pozytywistów.

  • Przeanalizujesz wkład Milla w myśl polityczną i ekonomiczną liberalizmu.