Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R17YxEFhzAXLx
Ilustracja przedstawia scenę rozgrywającą się w lesie tuż po stoczeniu bitwy. Na pobojowisku leżą polegli w walce żołnierze. Wokół ich ciał jest rozrzucona broń i elementy umundurowania. Przy zwłokach jednego z mężczyzn klęczy starsza kobieta. Jest ubrana w długą, drapowaną suknię. Ma chustę narzuconą na głowę. Opuszcza ręce. W prawej dłoni trzyma chusteczkę. Za nią, po lewej stronie, stoi zrozpaczona młoda kobieta. Pochyla głowę. Ręce trzyma złożone na podołku. Obok niej stoi chłop z kilofem opartym o ramię. Obie kobiety ubrane są w żałobne suknie, a na ich szyjach wiszą masywne krzyżyki. W tle ukazano dalszą część lasu, leżące między drzewami ciała poległych powstańców oraz delikatnie zarysowane sylwetki dwóch chłopów, którzy przerwali pracę i stoją w zadumie.

Portret matki i syna - A. Mickiewicz Do Matki Polki

Na pobojowisku, Artur Grottger

Miłość macierzyńska kojarzy nam się z bezgranicznym, bezinteresownym poświęceniem się dla dobra dziecka. Gdyby wiersz Mickiewicza nie powstał w czasie zaborów, zapewne rozwijałby motyw matki w podobnym duchu. Ale przedmiotem troski matki Polki jest przede wszystkim zagrożony byt narodowy, a w swoim synu znajduje ona największego sojusznika w walce o dobro kraju.

Twoje cele
  • Dokonasz analizy i interpretacji wiersza Do Matki Polki.

  • Omówisz portret matki i syna na podstawie utworu Do Matki Polki.

  • Poznasz koncepcję mesjanizmu romantycznego.

  • Dowiesz się, z czego wynikała popularność mitu matki Polki w romantyzmie.