Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R2wR6MIxiH6eF
Zdjęcie przedstawia wnętrze senatu. Na mównicy stoi mężczyzna i przemawia. Na trybunach są mężczyźni. Jedni siedzą, a inni stoją. Połowa sali jest pusta.

Niesforni tancerze. Polska scena polityczna w dwudziestoleciu międzywojennym

Nocne posiedzenie Sejmu 26–27 stycznia 1931 r.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Sejm Ustawodawczy (1919–1922) kończył swoją działalność w atmosferze narastającego konfliktu politycznego. Rozpoczęła się kampania wyborcza. Od początku obawiano się jej przebiegu. Pojawiały się apele o hamowanie temperamentów i języka, zwracano uwagę na to, jakie możliwe negatywne konsekwencje może za sobą pociągnąć rozpasana – jak pisano w ówczesnej publicystyce – kampania wyborcza. Obawy, jak się okazało, nie były bezpodstawne. Uczestnicy polskiej sceny politycznej nie przebierali ani w słowach, ani w metodach walki przedwyborczej. Zaroiło się od inwektyw rzucanych na czołowych polityków. Niewiele się zmieniło po wyborach. Spory i konflikty, które dawniej rozbrzmiewały na ulicach, przeniosły się na salę sejmową. Od listopada 1918 r. to ona stała się główną areną walki międzypartyjnej i taką też pozostała na długi czas.

R14OgDR5MYqNr1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: 11 listopada 1918 - odzyskanie niepodległości przez Polskę, 1918 - powstanie Komunistycznej Partii Robotniczej Polski, 1919 - przekształcenie się Narodowej Demokracji w Związek Ludowo‑Narodowy, 1926 - Powstanie organizacji politycznej Obóz Wielkie Polski, 12‑15 maja 1926 - Przewrót majowy, 1928 - Przekształcenie się Związku Ludowo‑Narodowego w Stronnictwo Narodowe, 1931 - Powstanie Stronnictwa Ludowego, 1934 - Powstanie Obozu Narodowego Radykalnego, 1937 - Powstanie Stronnictwa Pracy, 1 września - Agresja Niemiec na Polską, rozpoczęcie 2 wojny światowej.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, dlaczego polityków wchodzących w skład sejmu nazwano w 1921 r. niesfornymi tancerzami.

  • Sklasyfikujesz partie obecne na polskiej scenie politycznej w zależności od tego, jaką opcję polityczną reprezentowały: prawicową, lewicową czy centrową.

  • Ocenisz słuszność twierdzenia, że po zamachu majowym nie istniała w Polsce demokracja.