Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RWIBvPUn9OzE0
Zdjęcie przedstawia skalny pomnik na Górze Rushmore. Pomnik złożony jest z czterech głów prezydentów USA, (od lewej): George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore’a Roosevelta oraz Abrahama Lincolna.

Prezydent w USA

Mount Rushmore
Źródło: Pixabay, domena publiczna.
Wizyta Obamy w Polsce: prezydent USA obiecał, że przyjedzie do nas znowu w 2013 r.

[D]ziękuję ci, bo dzięki takim jak ty, ja zostałem prezydentem.

1 Źródło: Wizyta Obamy w Polsce: prezydent USA obiecał, że przyjedzie do nas znowu w 2013 r., 27.05.2011 r., dostępny w internecie: gazetaprawna.pl [dostęp 28.05.2020 r.].

Pierwszy czarnoskóry prezydent USA Barack Obama powiedział te słowa do Polaka, który doświadczywszy okrucieństw II wojny światowej jako więzień Auschwitz, po wyemigrowaniu do USA włączył się w walkę o równouprawnienie bez względu na kolor skóry. Marian Turski towarzyszył Martinowi Lutherowi Kingowi w słynnym marszu przeciwko segregacji rasowej do Montgomery w Alabamie. Według Obamy to taka postawa sprawiła, że każdy Amerykanin, spełniający konstytucyjne wymogi, może zostać prezydentem USA.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz procedurę wyboru prezydenta USA.

  • Przeanalizujesz kompetencje prezydenta USA.

  • Ocenisz prezydenturę wybranego prezydenta USA.