Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R115iVXIFjnx2
Ilustracja przedstawia nagiego mężczyznę z rozstawionymi szeroko rękoma i nogami. Sylwetka mężczyzny jest wpisana w okrąg i kwadrat. Ręce i nogi są narysowane podwójnie. Na ilustracji są odręczne zapiski.

Filozofia po Heglu. Podsumowanie

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Czy po Heglu skończyła się filozofia?  On sam był przekonany, że udało mu się znaleźć odpowiedzi na wszystkie filozoficzne pytania, odkryć prawdę jako całość i zbudować całkowity system nauki. Jego następcy próbowali odciąć się od filozofii rozumianej jako wyraz ducha świata, spekulującej na temat urzeczywistnienia się w świecie realnym wartości uniwersalnych. Nie ogłaszali końca filozofii jako takiej, ale redefiniowali jej cele i przedmiot, przez wykazanie, że filozoficzne myślenie nie jest autonomiczne. Antyfilozoficzne nastawienie skierowało następców Hegla w stronę ideologii (Marks), „filozofii życia” i egzystencjalizmu.

Twoje cele
  • Ocenisz dorobek filozofów, którzy inspirowali się w swojej myśli filozofią Hegla, dokonując zarazem krytyki tej filozofii.

  • Przeanalizujesz zmianę perspektywy w ujęciu świadomości i podmiotu w teoriach Marksa, Schopenchauera, Kierkegaarda.

  • Wskażesz nurty filozoficzne, do których nawiązywali następcy Hegla, odcinając się od idealizmu.