Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RWbetU4Gga4eB

Prawdopodobieństwo zdarzenia przeciwnego

Źródło: Ruthson Zimmerman, dostępny w internecie: www.unsplash.com.

Wiesz, że twój kolega Eryk ma dwójkę rodzeństwa. Koleżanka powiedziała ci, że Eryk na pewno ma brata, ale nie znała płci drugiego dziecka. Zastanów się, jakie jest prawdopodobieństwo, że Eryk ma dwóch braci.

Jeśli twoja odpowiedź brzmi 12, bo przecież drugie dziecko to albo chłopiec, albo dziewczynka, to się mylisz! Okazuje się, że to co podpowiada nam intuicja, nie zawsze jest poprawne matematycznie. Skoro wiemy, że Eryk ma brata, to wszystkie możliwe zdarzenia elementarne określające kolejność płci rodzeństwa Eryka są następujące:

R186kHQqyatNk

Mamy więc trzy możliwości, z których wybieramy jedno zdarzenie sprzyjające (brat, brat). Prawdopodobieństwo, że Eryk ma dwóch braci jest równe 13, czyli około 33%. Czy na pewno?

Zdarzenie: Eryk ma brata i zdarzenie: Eryk nie ma brata to zdarzenia przeciwne. Zatem, gdyby koleżanka powiedziała ci, że Eryk nie ma brata, to czy  prawdopodobieństwo zdarzenia: Eryk ma dwóch braci byłoby  nadal równe 1 3   ? Czy na pewno? Wyjaśnij ten paradoks.

Jeśli zaciekawił cię przedstawiony wyżej problem, który możemy nazwać „paradoksem dwóch braci”, to na pewno z przyjemnością zapoznasz się z dalszymi materiałami, w których będziemy rozważać prawdopodobieństwo zdarzenia przeciwnego do danego.

Twoje cele
  • Obliczysz prawdopodobieństwo zdarzenia przeciwnego do danego.

  • Obliczysz prawdopodobieństwo danego zdarzenia, znając prawdopodobieństwo zdarzenia przeciwnego.

  • Dobierzesz odpowiedni model probabilistyczny do problemu z kontekstem realistycznym.