R5tFw71vC7q5E
Fotografia przedstawia zbocze góry z wyciosanymi stopniami. Zbocze ma kolor biały, u góry, na trzecim stopniu stoi kilka pomarańczowych beczek na wodę. Ściana posiada również liczne pofałdowania. Pod ścianą oraz na półkach skalnych widoczne są pojedyncze kępy traw. Po prawej stronie zdjęcia widoczne jest osuwisko.

Analizujemy odkrywkę geologiczną

Źródło: dostępny w internecie: pixbay.com, domena publiczna.

Podróżując po Polsce, w szczególności w obszarach górskich, spotykamy miejsca, w których skały odsłaniają się na powierzchni terenu. Dzieje się tak w wyniku działalności człowieka (np. w kamieniołomach i kopalniach odkrywkowych) bądź w wyniku procesów naturalnych (np. osuwania się mas skalnych).

Zajęcia terenowe w połączeniu z etapami analizy odkrywki geologicznej pozwolą Ci na poznanie typów skał, określenie ich podstawowych cech, a w rezultacie na szersze spojrzenie na budowę geologiczną w Twoim regionie. Pamiętaj jednak, że odkrywki są obszarami niebezpiecznymi ze względu na obecność zazwyczaj stromych i wysokich ścian skalnych. Podczas prac terenowych niezbędny jest kask i zalecana jest szczególna ostrożność!

Twoje cele
  • Nauczysz się lokalizacji w terenie i korzystania z map geologiczno- turystycznych.

  • Dowiesz się, jak ogólnie opisać odkrywkę i dokonać jej podstawowych pomiarów.

  • Rozpoznasz typy skał występujących w odkrywce.

  • Wykonasz profil geologiczny wraz z jego opisem.