Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Ql6goDgZrtg
Zdjęcie przedstawia Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. Przed budynkiem, na cokołach znajdują się trzy postacie mężczyzn. Są oni ubrani w togi. Jeden z nich trzyma w ręku zwoje pergaminu, drugi ramę obrazu, trzeci ma uniesione ręce. Fasadę budynku również zdobią liczne rzeźby. Na szczycie dachu widoczny jest krzyż.

Sztuka, która poucza. Architektura, rzeźba i malarstwo polskiego baroku

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie, widok współczesny.
Źródło: Soylentgreen23 from Krakow, Flickr, Wikimedia Commons, licencja: CC BY 2.0.

Zwiedzając współczesną Polskę oraz kraje, których ziemie niegdyś znajdowały się w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, nie sposób nie zetknąć się z barokiem. Barokowe budynki oraz obrazy i rzeźby, które podziwiamy w muzeach i kościołach, powstały w okresie od końca XVI do połowy XVIII stulecia. W Rzeczypospolitej, podobnie jak w innych państwach katolickich, architektura i sztuka także były narzędziami prowadzonej przez Kościół kontrreformacji.

RYiJiXMg1wbEv1
Linia chronologiczna przedstaw następujące wydarzenia. Od 1550 do 1598 roku, lata życia Marcina Kobra, malarza barokowego.  1596 rok, przeniesienie stolicy z Krakowa do Warszawy. Od 1615 do 1683 roku, lata życia Daniela Schulza, malarza barokowego. 1624 rok, początek budowy Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Od 1677 do 1695 roku, budowa pałacu Krasińskich. Od 1681 do 1696 roku, budowa pałacu w Wilanowie.  Od 1689 do 1703 roku, budowa kolegiaty pod wezwaniem świętej Anny w Krakowie.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Podasz przykłady zabytków sztuki polskiego baroku.

  • Przedstawisz najważniejsze cechy wyróżniające barok.

  • Wyjaśnisz, dlaczego w baroku prym wiodła tematyka religijna.