R18O0EUYaxfRD
Obraz przedstawia dwóch mężczyzn, którzy są oddzieleni od siebie błyskawicą. Lewa część obrazu przedstawia portret mężczyzny w średnim wieku. Jego twarz jest owalna, widać zarysowany drugi podbródek. Mężczyzna ma wyraziste brwi i jasne oczy. Na jego policzkach widoczny jest rumieniec. Mężczyzna ma na głowie czepek. Ubrany jest w surdut z dużymi guzikami, spod którego wystaje bogato haftowana, wielokolorowa kamizelka. Prawa część obrazu przedstawia portret dojrzałego mężczyzny. Mężczyzna ma pociągłą twarz. Jego włosy są ufryzowane. Nad uszami ułożone w dwa loki. Mężczyzna ubrany jest w surdut, kamizelkę i koszulę z haftowanymi falbanami na piersi.

Myśl Immanuela Kanta: część 9. Recepcja i dyskusja

David Hume i Immanuel Kant.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Mówiąc o odbiorze i wpływie filozofii Kanta na następne pokolenia, należy zacząć od tego, że bez niego dzisiejsza filozofia być może nie byłaby taka sama. To podniosłe stwierdzenie nie jest przesadne - Kant naprawdę zrewolucjonizował myślenie filozoficzne, ale nie tylko to. Jego niesłychanie szeroko zakrojony projekt filozoficzny wpłynął bowiem nie tylko na samą filozofię i szereg nauk humanistycznych, ale także na nauki ścisłe, takie jak np. fizyka.

Twoje cele
  • Poznasz zarys recepcji filozofii Immanuela Kanta.

  • Przeanalizujesz, w jaki sposób Kant wpłynął na relację religii i etyki.

  • Spróbujesz odpowiedzieć na pytanie: czy metafizykę można określić mianem nauki? Czy może krytyka Kanta pod tym względem jest zasadna?