Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R19cJvRSzsaqX
Zdjęcie przedstawia witraż. Jest na nim postać młodego króla w koronie na głowie, ubranego w zbroję rycerską i zdobną pelerynę. Mężczyzna trzyma w lewej dłoni pikę.

„Z Bożej łaski król”. W kręgu średniowiecznych ideałów – władca chrześcijański

Źródło: dostępny w internecie: Pixabay, domena publiczna.

Jedną z podstawowych cech literatury średniowiecznej była nawiązująca do antycznego pojęcia cnoty parenezaparenezapareneza. Powstające wówczas teksty miały propagować określone ideały, prezentować sposoby postępowania oraz ich konsekwencje. Władca to poza rycerzem i świętym najważniejszy wzorzec osobowy wieków średnich.

pareneza
Twoje cele
  • Prześledzisz sposób funkcjonowania wzorca osobowego władcy w dobie średniowiecza.

  • Określisz cechy, którymi powinien odznaczać się idealny władca w czasach średniowiecza.

  • Dowiesz się, jakie wydarzenia miały wpływ na wykształcenie oraz sposób funkcjonowania ideału chrześcijańskiego władcy.

  • Przeanalizujesz fragmenty tekstów przedstawiających portrety średniowiecznych władców, zwracając uwagę na stosunek narratora do ich postaci i sposoby budowania ich wizerunku.