Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RDqghv8N5v5mO
Zdjęcie przedstawia lornetkę leżącą na kamiennej balustradzie.

Osobowość autorytarna. Z punktu widzenia nocnego portiera Krzysztofa Kieślowskiego

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Krzysztof Kieślowski napisał o swoim filmie:

Krzysztof Kieślowski Autobiografia

Nigdy nie wiesz, jaki wyjdzie film. Zawsze, w każdym filmie, jest bardzo cienka granica, którą przekroczyć może każdy według własnego uznania. Ja się cofam. Jeżeli zrozumiem, że bohaterowi mojego filmu stanie się krzywda z powodu emisji w telewizji, to się wycofuję.

Portier zobaczył ten film i film mu się spodobał. Następnie film wygrał festiwal w Krakowie, a potem był pokazywany jako dodatek do Konfrontacji. (...) Ale w 1980 roku domagano się koniecznie wyświetlenia go w telewizorze. I znowu zrobiłem to samo, to znaczy powiedziałem, że absolutnie się nie zgadzam, ponieważ uważałem, że pokazując ten film w telewizji, zrobi się temu człowiekowi okropną krzywdę. Zobaczą go jego znajomi, bliscy, sąsiedzi, jego córka, jego syn i jego żona, i albo go wyśmieją, albo go poniżą. To nie było do niczego potrzebne, zwłaszcza że ja nie byłem przeciwko niemu jako osobie. Byłem przeciwko pewnej postawie, którą reprezentował (…).

aut Źródło: Krzysztof Kieślowski, Autobiografia, Kraków 2012, s. 68–69.
Twoje cele
  • Dowiesz się, czym jest osobowość autorytarna.

  • Scharakteryzujesz głównego bohatera filmu.

  • Określisz stosunek bohatera do świata i ludzi.

  • Przeanalizujesz sposób prezentacji bohatera pod kątem wykorzystanych środków filmowych.

  • Określisz funkcję filmu dokumentalnego.