Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
ReCgBFYTO0hwn
Ilustracja przedstawia trzy osoby siedzące w muzeum na ławce przed ekspozycją zdjęć. Osoby skierowane są tyłem do osoby oglądającej ilustracje, a przodem do ekspozycji. Ekspozycja jest wielkoformatowa, składa się z kilkudziesięciu zdjęć przedstawiających twarze różnych ludzi w różnym wieku, różnej płci oraz różnych kolorów skóry. Jest to kolaż fotografii z twarzy.

Czynniki grupotwórcze

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Erving Goffman, amerykański socjolog, pisząc słynną książkę Człowiek w teatrze życia codziennego, świetnie oddał to, czego doświadcza się każdego dnia – w życiu ciągle coś odgrywamy: przed sobą i przed innymi. Zarówno dramaty, jak i komedie. Podkreślił ponadto istotną cechę życia społecznego jako sceny – nie gra się tu monodramów. Role odgrywamy tylko zespołowo, tylko w grupie. W socjologii grupa społeczna to jedna z wielu form zbiorowości, wokół których organizuje się życie.

Twoje cele
  • Określisz warunki, jakie muszą być spełnione, aby istniejącą zbiorowość ludzką określić mianem grupy społecznej.

  • Powiążesz zasady wzajemności, pomocy i zaufania z więzią społeczną i spoistością w grupie społecznej.

  • Przeanalizujesz znaczenie, jakie poszczególne czynniki grupotwórcze mają dla istnienia grupy społecznej.