Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rpeh8ma116PKx
Obraz przedstawia pięciu mężczyzn. Mężczyźni siedzą przy stole nad otwartymi księgami. Mają zmęczone wyrazy twarzy. Jeden z mężczyzn śpi oparty o księgę. Do pomieszczenia dochodzi światło z okna po prawej stronie. Okno zakryte jest biało-czerwoną zasłoną.

Mesjanizm i bożoczłowieczeństwo

Samuel Hirszenberg, Szkoła talmudystów, 1887
Źródło: Zorro2212, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Czy zgodzisz się, że siła sprawcza to wyjątkowa cecha Polaków? Czy historia potwierdza, że podczas kiedy inne narody tylko teoretyzują, my rzucamy się do czynu? Taką myśl sformułował Bronisław Trentowski. Jego filozofia, zawierająca teorię pedagogiki mówiła o boskim pierwiastku w człowieku, który należy rozbudzić poprzez wychowanie. Uważał to za misję Polaków. Równocześnie podejmował krytykę katolicyzmu, twierdząc, że wraz z wejściem ludzkości w fazę realizacji ideału bożoczłowieczeństwa, tradycyjna, oparta na dogmatach wiara staje się jedynie balastem.

Twoje cele
  • Poznasz stworzoną przez Bronisława Trentowskiego teorię bożoczłowieczeństwa.

  • Ocenisz przeprowadzoną przez Trentowskiego krytykę katolicyzmu.

  • Zbadasz źródła oryginalności polskiej metafizyki.