Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R4tIZ95I9Kcwv
Ilustracja przedstawia obrady senatu w sali senatu. Na środku sali znajduje się mównica na której zasiadają 4 osoby, ponad nią znajduje się w centralne części godło polskie. Senatorowie siedzą w kilku rzędach ustawionych w podkowę.

Organy Senatu RP

Źródło: Katarzyna Czerwińska, licencja: CC BY-SA 3.0.

Popularny portal internetowy tak podsumowuje pracę senatu:

Po co nam Senat? Dniówka senatora to 2,5 tys. zł!!!

Jak dobrze zarobić i się nie narobić? Są szczęściarze, którym udaje się znaleźć pracę marzeń. To senatorowie, którzy otrzymują sute pensje, pracując średnio nieco ponad 5 dni miesięcznie w parlamencie. Niemożliwe? A jednak! Wystarczy przyjrzeć się statystykom prac Senatu. W tym roku senatorowie zbierali się na 17 posiedzeniach, które trwały łącznie 34 dni. Czasem muszą stawić się na jeszcze jeden dzień pracy w komisjach. Doliczając jeden dzień do każdego posiedzenia, wychodzi ich zaledwie 51 przez 10 miesięcy.

senat Źródło: Po co nam Senat? Dniówka senatora to 2,5 tys. zł!!!, dostępny w internecie: fakt.pl [dostęp 18.02.2020 r.].

Czy jednak praca senatorów rzeczywiście odbywa się tylko w przeważającej większości na posiedzeniach plenarnych? W jaki sposób zorganizowane są działania izby wyższej naszego parlamentu?

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz sposób wyboru, skład i kompetencje poszczególnych organów senatu.

  • Przeanalizujesz przykłady działalności podejmowanej przez te organy.

  • Wyjaśnisz znaczenie każdego organu dla realizacji funkcji powierzonych senatowi.