Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RjbwThuEtAzB6
Na zdjęciu fragment pomnika z płaskorzeźbą. Z lewej strony znajdują się trzy rzędy maszerujących w kolumnie żołnierzy, po czterech żołnierzy w każdym rzędzie. Broń trzymają opartą na lewych ramionach i wyciągniętą do góry. Pomnik zrobiony jest z beżowego kamienia.

Wojenna trauma młodych ludzi w wierszach Tadeusza Różewicza

Źródło: domena publiczna.
Tadeusz Różewicz Powrót poety

Zasnąłem jako młody człowiek. W nocy padał śnieg. Zbudziłem się jako stary poeta.

5 Źródło: Tadeusz Różewicz, Powrót poety, [w:] tegoż, Wybór poezji, oprac. A. Skrendo, Wrocław 2016, s. 574.

Konflikty wojenne są przeżyciem traumatyzującym zarówno jednostkę, jak i całe pokolenia. Powojenne utwory Różewicza powstały przez pryzmat katastroficznego spojrzenia na rzeczywistość wojny. Twórczość poety przedstawia tragedię osamotnionego człowieka, który wątpi w istnienie jakichkolwiek wartości. Stara się znaleźć odpowiedź na dręczące pytanie, czy powrót do człowieczeństwa jest jeszcze możliwy. Dlatego odpowiedzi poszukuje w poetyckim ujęciu rzeczywistości, którą stara się konstruować na nowo.

Twoje cele
  • Rozpoznasz i nazwiesz emocje pojawiające się w wierszach Tadeusza Różewicza.

  • Omówisz środki artystycznego obrazowania w wierszu Tadeusza Różewicza Termopile polskie.

  • Omówisz konteksty historyczne twórczości Różewicza.

  • Wyjaśnisz, na czym polega obrazowanie surrealistyczne w utworze.