Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1RSGUpWvAGAg
Zdjęcie przedstawia latarnię morską oraz dwa nieduże budynki znajdujące się na skalistym brzegu. W tle znajduje się zachmurzone wieczorne niebo.

Kąty między odcinkami w ostrosłupach

Źródło: Johan Danielson, dostępny w internecie: www.unsplash.com.

W celu porównywania różnych kątów posługujemy się ich miarami. W starożytności Babilończycy zauważyli, że w zależności od położenia słońca nad horyzontem zmienia się kąt padania promieni słonecznych. Ponieważ rok dzielili na 12 miesięcy po 30 dni, to jest na 360 dni, więc koło podzielili też na 360 równych części. I tak podział kąta pełnego na 360 stopni przetrwał do dziś. Kąty były używane do lepszego rozumienia i rozwiązywania problemów w astronomii i przy konstrukcjach.

RdxSddUZMQAKh
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

W tym materiale przedstawione zostaną metody analizowania własności ostrosłupów w zależności od miar ich kątów. W przestrzeni definiujemy trzy różne rodzaje kątów: między dwoma odcinkami, między dwiema płaszczyznami oraz między odcinkiem i płaszczyzną.

Dziś zajmiemy się kątami między odcinkami w ostrosłupach.

Twoje cele
  • Wyznaczysz odpowiednie kąty między odcinkami w ostrosłupach na podstawie ich opisu słownego.

  • Wyszukasz trójkąty zbudowane przez elementy ostrosłupa, dzięki którym będziesz mógł określić miarę odpowiedniego kąta.

  • Zastosujesz elementy trygonometrii do wyznaczania miar kątów w przestrzeni.