Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R15RzaNbmAyzS
Ilustracja przedstawia bitwę pod Legnicą. Po obu stronach nacierają na siebie dwie strony. Wszyscy mają hełmy, włócznie oraz walczą na koniach. Prawa strona bitwy ma ponadto tarczę z herbem ukazującym czarnego ptaka.

Walki o władzę. Upadek senioratu

Bitwa pod Legnicą, Legenda o świętej Jadwidze (1353)
Źródło: fot. T. Żółtowska-Huszcza, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Po śmierci Mieszka Starego w 1202 r. w Małopolsce wybuchły walki stronnictw możnowładczych dążących do powołania na tron krakowski swoich kandydatów. Zwyciężyli stronnicy Władysława Laskonogiego, syna Mieszka Starego, rychło jednak inna grupa możnowładców wygnała go do rodzinnej Wielkopolski, na tronie stołecznym zasiadł zaś Leszek Biały, syn Kazimierza Sprawiedliwego. Jego młodszy brat, Konrad, został księciem mazowieckim. Nie oznaczało to jednak końca walk o Kraków.

R18Wl10DZcns51
Linia chronologiczna przedstawia okres od 1138 roku do 20 stycznia 1320 roku. 1138 rok to początek rozbicia dzielnicowego. 1202 rok to śmierć Mieszka Starego. 1210 rok to opanowanie Krakowa przez Mieszka Plątonogiego. 1211 rok to powrót do Krakowa Leszka Białego. 1227 rok to zbrodnia gąsawska. Lata od 1202 do 1238 to panowanie Henryka pierwszego Brodatego na Śląsku. 1241 rok to bitwa pod Legnicą z Mongołami. 1308 rok to utrata przez Polskę Pomorza Gdańskiego. 20 stycznia 1320 roku odbyła się koronacja Władysława Łokietka na króla Polski i koniec rozbicia dzielnicowego.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz, jak pogłębiało się rozbicie dzielnicowe na ziemiach polskich w XIII wieku.

  • Wyjaśnisz mechanizmy walki o władzę w Polsce dzielnicowej.

  • Wytłumaczysz, w jaki sposób rozbicie jedności państwa i rywalizacja wewnętrzna wpływały na osłabienie polityczne kraju.

  • Opiszesz, jaką pozycję w trakcie rozbicia dzielnicowego miał Kościół.