Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RNQjqq9HBZHGF
Zdjęcie przedstawia dwie złote obrączki.

Związek małżeński a konkubinat

Źródło: domena publiczna.
bg‑yellow

(…) przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

To fragment formuły, której wypowiedzenie, prawdopodobnie, czeka cię w przyszłości, chyba że zdecydujesz się na bycie singlem lub na wolny związek (konkubinat), a nie na małżeństwo. Może ci się wydawać, choćby z racji rosnącej liczby rozwodów, że formuła przysięgi małżeńskiej traci na wartości. Ale czy na pewno? W tej lekcji poszukasz odpowiedzi na to pytanie. Dowiesz się, jakie uprawnienia przysługują małżonkom, jakie na nich spoczywają obowiązki i czym się pod tym względem różnią od tworzących związek osób stanu wolnego. I co najważniejsze – zobaczysz, jakiej ochronie prawnej podlega małżeństwo, a jakiej ochrony pozbawiony jest konkubinat.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz cechy dwóch rodzajów związków: małżeństwa i konkubinatu.

  • Wyjaśnisz problemy związane z realizacją różnych funkcji rodziny w Rzeczypospolitej Polskiej.

  • Wykorzystasz istniejące przepisy prawa do porównania poziomu ochrony, jaką państwo polskie roztacza nad małżeństwem w porównaniu z wolnymi związkami.