Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1R8Uh2PR8KRy
Zdjęcie przedstawia wielski, spokojny krajobraz. Z lewego dołu biegnie polna droga. Z jej prawej i lewej strony znajdują się pola. Różne odcienie zieleni (ciemniejsza, jaśniejsza), wskazują że pola obsadzono różnymi roślinami. Na końcu drogi, po prawej stronie, znajduje się drzewo. Po prawej stronie zdjęcia znajduje się niewielki lasek. Sielskości krajobrazu dodaje błękitne niebo, górujące nad polami. Na niebie znajduje się niewielka ilość białych chmur.

Funkcja budowanego przez poetę obrazu domu w Księdze I Pana Tadeusza

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Czy naród, który traci niepodległość przestaje istnieć? Historia pokazuje, że nie. W jaki sposób więc istnieje? Jak staje się Ojczyzną duchową, trwałym elementem tożsamości? Co umożliwia przetrwanie narodowym mitom i pozwala zachować dziedzictwo przeszłości?

Mickiewicz, pisząc Pana Tadeusza, uświadomił Polakom, że kraj może trwać zawsze w ich pamięci. Pomógł im odnaleźć istotę polskości w idyllicznych wspomnieniach z dzieciństwa, wyobrażeniach domu pełnego pamiątek i bliskich sercu pejzażach.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz fragment Księgi I Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, zwracając uwagę na obraz natury i domu.

  • Opiszesz symbolikę krajobrazu i usytuowania domu.

  • Rozpoznasz wzorce patriotyzmu w wyobrażeniu wnętrza dworu.

  • Wyjaśnisz, na czym polegało odziaływanie obrazu domu i natury, wykreowanego przez Mickiewicza.