Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Ry2u44PkkMbGu
Zdjęcie przedstawia monety o różnych nominałach. Część monet jest rozsypana, a część ułożona w trzy stosy różnej wysokości. Monety mają złoty kolor.

Co to są stopy?

Pierwsze monety powstały w VII w. p.n.e. w Lidii, czyli na terenach dzisiejszej Turcji. Wykonywano je z elektrumu, czyli stopu złota i srebra, naturalnie występującego w niektórych rzekach Azji Mniejszej.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Stopy to materiały wszechobecne w naszym świecie, a umiejętność ich wytwarzania wiąże się z rozwojem cywilizacji (mówimy np. o epoce brązu czy żelaza). Najprościej można je opisać jako tworzywa, powstałe przez połączenie co najmniej dwóch pierwiastków, z których tym dominującym jest metal. Stopy otrzymuje się bardzo różnymi metodami, ale ich wspólnym celem jest uzyskanie materiału o właściwościach odmiennych od właściwości pierwiastków składowych. Ta zmiana, a czasem nadanie zupełnie nowych właściwości, powoduje, że stopy znajdują tak istotne zastosowanie w technologii i życiu codziennym.

Twoje cele
  • Przedstawisz, czym są stopy i jakie posiadają właściwości charakterystyczne.

  • Uzasadnisz celowość otrzymywania stopów.

  • Wymienisz nazwy typowych stopów oraz scharakteryzujesz właściwości mosiądzu, brązu, stali.