Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R11BqCfXNT3q8
Fotografia przedstawia fragment greckiego miasta położonego nad morzem. Na pierwszym planie kompleks budynków z dachami w kształcie kopuły, dalej budynki mieszkalne. Na horyzoncie wysokie skały i niebo z pojedynczymi chmurami.

Pierwszy filozof

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Chyba wszyscy znają pogląd, że filozofia powstała w starożytnej Grecji a pierwszym filozofem był  Tales z Miletu – miasta w greckiej krainie Jonii. Czy filozofia była jednak oryginalnym tworem kultury greckiej? Czy Grecy nie zapożyczyli poglądów od innych kultur? Z jakich powodów Tales jest uważany za pierwszego filozofa? Aby odpowiedzieć na te pytania, przyjrzymy się procesowi kształtowania poglądów Talesa oraz im samym.

Jak każdy z nas, również Tales widział wielość i zmienność otaczających go rzeczy. Musiało jednak w jego spojrzeniu na świat znajdować się coś, co odróżniało go od innych ludzi krzątających się wokół codziennych interesów i trosk. Nie tylko patrzył, ale także obserwował. Poza tym, jak każdy wykształcony Grek, Tales znał mity tłumaczące powstanie świata i to, co się w nim wydarza. Nie zadowolił się jednak wyjaśnieniem mitycznym. Odrębność Talesowego spojrzenia na świat zaowocowała pytaniami, a pytania otworzyły drogę do dociekania zwanego później filozoficznym.

Twoje cele
  • Poznasz poglądy Talesa.

  • Przedstawisz wybrane elementy procesu powstawania myśli filozoficznej.

  • Skonfrontujesz specyfikę poglądów filozoficznych z myśleniem mitycznym oraz potocznym.