Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RU79rXOxYDdxg
Ilustracja przedstawia klęczącą kobietę, która jest ubrana w królewskie szaty, ma koronę na głowie. Obok niej stoi siwy mężczyzna w podeszłym wieku ubrany w czerwony, długi płaszcz. Trzyma w ręce księgę z krzyżem na okładce. Kobieta przykłada prawą dłoń do księgi, lewą trzyma na klatce piersiowej, patrzy w górę na mężczyznę. Po lewej stronie jest krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem. Po prawej stronie stoją dwie osoby. Jedna ma uniesione ręce i patrzy w górę, na szyi ma zawieszony krzyż. Druga spogląda na klęczącą kobietę.

Układ w Krewie

Przysięga królowej Jadwigi.
Źródło: Józef Simmler (1823–1868), 1867, olej na płótnie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Wikimedia Commons.

Pod koniec 1384 r. do Krakowa przybyła młodociana córka króla Ludwika Węgierskiego, Jadwiga, i jeszcze w tym roku została koronowana. Podstawową kwestią polityczną stał się wybór męża dla Jadwigi. Możnowładcy polscy odrzucili kandydaturę jej dotychczasowego narzeczonego, Wilhelma Habsburga, pojawił się natomiast pomysł, aby królem Polski uczynić wielkiego księcia litewskiego Jagiełłę. Do związku z Litwą skłaniała wspólna wrogość wobec Krzyżaków.

RC43stvbL4AMH1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: 16 października 1384 roku - Koronacja Jadwigi Andegaweńskiej na króla Polski, 14 sierpnia 1385 roku - Podpisanie układu w Krewie, luty 1386 roku - Zawarcie związku małżeńskiego przez Jadwigą i Władysława Jagiełło, marzec 1386 - Koronacja Jagiełły na króla Polski, 1392 rok - Zawarcie ugody w Ostrawie między Królestwem Polskim a Litwą, 1399 rok - Śmierć Jadwigi, 1434 rok - Śmierć Władysława Jagiełły.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wymienisz postanowienia układu w Krewie.

  • Ocenisz, które państwo zyskiwało więcej na układzie w Krewie – Królestwo Polskie czy Wielkie Księstwo Litewskie.

  • Wyjaśnisz, dlaczego Wilhelm Habsburg był niemile widziany na dworze królewskim w Krakowie.