Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R14k2W4Gqy9s1
Zdjęcie wykonane z lotu ptaka przedstawia duże miasto z licznymi wieżowcami.

Problem deglomeracji

Źródło: dostępny w internecie: Photo by Denys Nevozhai on Unsplash, domena publiczna.

XXI wiek bez wątpienia nazwać można „erą miast”. W 2007 roku po raz pierwszy w historii świata liczba ludności miejskiej była większa od liczby ludności wiejskiej. Dekadę później udział mieszkańców miast przekroczył już 55%, co oznacza, że w aglomeracjach żyło wówczas około 4,2 miliarda ludzi. Ponieważ tendencja wzrostowa utrzymuje się nadal, demografowie przewidują, że w połowie XXI wieku współczynnik urbanizacji osiągnie wartość 66%.

Szybko przyrasta również liczba największych miast. W 2018 roku na świecie istniało blisko 550 miast o liczbie ludności przekraczającej milion mieszkańców, wśród nich znajduje się również Warszawa. Milionowe miasto w Europie uważane jest za duże, ale na tle miast azjatyckich prezentuje się niepozornie. Obecnie na świecie funkcjonują już 33 „megamiasta” zamieszkiwane przez co najmniej 10 milionów ludzi, a w ciągu najbliżej dekady wartość tę przekroczy kolejnych 10 miast.

Tempo, w jakim postępuje urbanizacja, zwraca uwagę naukowców, ekonomistów oraz polityków. Wielkie miasta zaczynają generować szereg problemów urbanistycznych, komunikacyjnych, społecznych oraz ekologicznych. Coraz częściej pojawiają się propozycje i postulaty ograniczenia wzrostu liczebności największych miast. W niektórych państwach podjęto już określone działania.

Twoje cele
  • Podasz przyczyny deglomeracji.

  • Opiszesz rodzaje deglomeracji oraz podejmowane działania.

  • Wymienisz przykłady państw i miast, w których zachodzą procesy deglomeracji.

  • Scharakteryzujesz skutki zakończonych deglomeracji.