Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RWrnZ9c3hOjDk
Obraz przedstawia łódź dopływającą do brzegu. W łodzi są kolonizatorzy. Na brzegu rdzenni mieszkańcy - półnadzy, niektórzy są uzbrojeni. Jedni uciekają , inni się przyglądają dopływającym do brzegu. W tle są liczne statki z rozwiniętymi żaglami. Na jednym ze statków na żaglach jest czerwony równoramienny krzyż. Jest to ilustracja dekoracyjna.

Kolonializm i postkolonializm – skutki społeczne i gospodarcze – powtórzenie

Źródło: dostępny w internecie: https://www.pxfuel.com/en/free-photo-eqkty, domena publiczna.

Po zapoznaniu się ze szczegółowymi informacjami, które są zawarte w kolejnych e‑materiałach dotyczących podziału politycznego świata, kolonializmu i dekolonizacji, warto usystematyzować swoją wiedzę i umiejętności. Ten materiał jest podsumowaniem wiadomości dotyczących: państw (ich elementów, kryteriów i cech), terytoriów zależnych oraz przyczyn, przebiegu i skutków kolonializmu i dekolonizacji.

Twoje cele
  • Posłużysz się mapą podziału politycznego świata do analizy procesów społeczno‑ekonomicznych.

  • Wskażesz na mapie świata obszary kolonialne krajów europejskich w połowie XX w. i podasz przyczyny rozpadu systemu kolonialnego.

  • Omówisz wpływ kolonializmu i jego rozpadu na współczesny podział polityczny świata, zróżnicowanie struktur ludnościowych, migracje ludności, występowanie konfliktów zbrojnych i dysproporcje w rozwoju państw.

  • Wykażesz wpływ dawnych systemów kolonialnych na współczesną sieć powiązań politycznych, gospodarczych i kulturowych państw.