Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby udostępnić materiał Dodaj całą stronę do teczki
RzRgMiIjbC2dv
Zdjęcie przedstawia ziemski glob z kosmosu. Ukazana jest Europa nocną porą. Na kontynencie znajdują się rozświetlone punkty — są to duże skupiska miejskie.

Europa wśród światowych mocarstw – zmiany na przestrzeni dziejów

Źródło: domena publiczna.

Europa jest stosunkowo niewielkim kontynentem, ale jej znaczenie dla historii ludzkości jest ogromne. To właśnie tu doszło do najszybszego rozwoju cywilizacyjnego w dziejach świata. Faktem jest, że najstarsze znane nam cywilizacje powstały na Bliskim i Dalekim Wschodzie (Egipt, Mezopotamia i dolina Indusu), ale to Europa stała się kontynentem, z którego ludzie wyruszyli na poznanie i podbój świata, upowszechniając swoje dokonania w innych częściach naszego globu. Miała duże znaczenie ze względu na kulturę, dziedzictwo chrześcijaństwa, humanizm, prawa człowieka oraz demokrację i praworządność. Europa jest kontynentem bardzo zróżnicowanym, który jednak po wiekach prób doprowadził do pierwszej w historii świata skutecznej, przeprowadzonej pokojowo integracji ekonomicznej i politycznej. Dlatego zjednoczoną Europę pod szyldem Unii Europejskiej możemy uznać za światowe mocarstwo.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz pojęcie mocarstwa.

  • Scharakteryzujesz pozycję Europy na przestrzeni dziejów.

  • Omówisz pojęcie europocentryzmu.

  • Przeanalizujesz kulturowe i historyczne podwaliny jedności europejskiej.

Aplikacje dostępne w
Pobierz aplikację ZPE - Zintegrowana Platforma Edukacyjna na androida