Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R5EZKkS1NEq8s
Zdjęcie przedstawia porosty, które rosną na korze drzew. Przypominają pofałdowany na brzegach zielony liść z pomarańczowymi brzegami. Innym porostem występującym na zdjęciu jest grzyb występujący w postaci plechy. Jest ona wielokrotnie, głęboko i nieregularnie podzielona. Odcinki plechy są lekko wypukłe, długie i wąskie, a brzegi mają podwinięte do tyłu. Górna powierzchnia ma barwę brudnej bieli. Występują na niej liczne wypustki. Te twory służą do rozmnażania bezpłciowego porostów. Są one wałeczkowate, brodawkowate i igiełkowate. Rozgałęziają się koralikowato. Na dolnej powierzchnia plecha jest rynienkowata, żyłkowana lub pomarszczona.

Eurybionty i stenobionty – doświadczenie

Obserwując niektóre gatunki porostów na korze drzew liściastych, możemy ocenić poziom zanieczyszczenia powietrza tlenkiem siarki. Narzędziem do tej oceny jest skala porostowa, czyli spis gatunków porostów, które rosną tylko w środowisku o określonym poziomie zanieczyszczenia.
Źródło: Alexey Melechin, unsplash.com, domena publiczna.

Obecność populacji w ekosystemie uzależniona jest od jej tzw. tolerancji ekologicznej. Polega ona na zdolności do przystosowania się organizmu do różnych czynników środowiska, np. temperatury, ciśnienia, światła, wilgotności.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz na przykładach, na czym polega tolerancja ekologiczna.

  • Opiszesz, czym są eurybionty i stenobionty.

  • Omówisz prawo minimum Liebiga i prawo tolerancji Shelforda.

  • Zaplanujesz i przeprowadzisz doświadczenie mające na celu zbadanie zakresu tolerancji ekologicznej w odniesieniu do wybranego czynnika środowiska.