Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RE7Wcib15LirE
Ilustracja przedstawia dwie kobiety. Jedna kobieta leży na łóżku. Ma zamknięte oczy, upięte włosy oraz długą suknię. Nad nią unosi się druga kobieta. Patrzy na leżącą kobietę. Ma długie, rozpuszczone włosy oraz długą suknię. Za kobietami znajduje się ściana z oknem. Za oknem rozpościera się górski krajobraz.

Platon, Fedon

Luigi Schiavonetti, Dusza opuszczająca ciało, 1808.
Źródło: domena publiczna.

Sceneria dialogu Fedon to ateńskie więzienie, w którym Sokrates otoczony przyjaciółmi przygotowuje się na śmierć. Tutaj dobiega końca Platońska opowieść o losach Mistrza, którą rozpoczął Obroną Sokratesa i kontynuował w Fedonie. Czemu poświęca Sokrates ostatni dzień życia? Oczywiście rozmowie o tym, co w jego sytuacji wydaje się najważniejsze – życiu i śmierci.

Jaki stosunek do śmierci powinien charakteryzować człowieka filozofującego? Czy powinien on obawiać się śmierci i czy w ogóle jest w człowieku coś, co pozwala mu na umieranie pogodne, pełne spokoju i siły? Odpowiedzi na te pytania, zawarte w Fedonie, stały się istotnym składnikiem kultury Europy.

Twoje cele
  • Zapoznasz się z najważniejszymi wątkami i dylematami Platońskiego dialogu Fedon.

  • Zastanowisz się nad sposobem życia filozofa oraz jego postawy wobec śmierci.

  • Dowiesz się, jakie argumenty przedstawił Platon, by dowieść nieśmiertelności duszy.

  • Przeanalizujesz Platoński dualizm antropologiczny.