R1Z5KhAuAE7ly
Obraz przedstawia ogromną salę w której stoją dziesiątki dyskutujących mężczyzn. Na środku sali znajduje się stół z zielonym obrusem. Stoją przy min przedstawiciele zakonu krzyżackiego ubrani w zbroje i białe szaty z czarnymi krzyżami. Po drugiej stronie stołu stoją duchowni, którzy gestykulują i tłumaczą coś krzyżakom. Za stołem na podeście złożonym z kilku stopni na tronie siedzi władca w czerwono-białych szatach.

Wojna trzynastoletnia z zakonem krzyżackim

II Traktat toruński.
Źródło: Marian Jaroczyński, 1873 r., Muzeum Okręgowe w Toruniu, Wikimedia Commons.

Ani wielka wojna z zakonem, ani następne starcia, które miały miejsce w latach 1414, 1422 i 1433, nie doprowadziły do odbicia Pomorza z rąk Krzyżaków. Bitwa grunwaldzka zmieniła jednak definitywnie stosunek sił. Państwo zakonne stało się zbyt słabe, aby kontynuować ekspansję na Litwę. Do Prus nie chcieli już przyjeżdżać rycerze z Europy Zachodniej, stanowiący dotychczas znaczną część krzyżackich sił zbrojnych. Skarbiec wielkiego mistrza przestał być zasilany dochodami z łupów wojennych, władze zakonne zwiększyły więc obciążenia podatkowe nakładane na mieszkańców państwa. Wywołało to powszechne niezadowolenie, a w konsekwencji bunt przeciwko zakonowi. Gdy polski król Kazimierz Jagiellończyk na wniosek miast pruskich przyłączył Prusy i Pomorze Gdańskie do Polski, stało się to początkiem kolejnej wojny.

R1QFy0gxoFpeN1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: 1308 rok, utrata Pomorza Gdańskiego przez Polskę.  1343 rok, zawarcie pokoju w Kaliszu. 1384 rok, oddanie Żmudzi we władanie zakonowi Krzyżackiemu.  Marzec 1386 roku, koronowanie Jagiełły na króla Polski. Od 1407 do 1410 roku, Ulrich von Jungingen wielkim mistrzem zakonu. Od 1409 do 1411 roku, wielka wojna z zakonem krzyżackim. 15 lipca 1410 roku, bitwa pod Grunwaldem.  1411 rok, zawarcie pokoju w Toruniu. 1413 rok, zawarcie unii w Horodle. 1434 rok, śmierć Władysława Jagiełły.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Przeanalizujesz powody, dla których pruska szlachta wypowiedziała posłuszeństwo władzom zakonnym.

  • Wyjaśnisz, dlaczego konflikt trwał aż 13 lat i jaką rolę odgrywały w nim pieniądze.

  • Przedstawisz, kiedy i w jaki sposób Polska odzyskała Pomorze.