RBtH6wwmpRtjZ
Ilustracja przedstawia Stefana Batorego. Stoi on z lewej strony. Ma na sobie złoty płaszcz wyszywany kamieniami szlachetnymi. W lewej ręce trzyma rękojeść miecza. Ma krótkie wąsy a na głowie wystrzyżony pas włosów na środku. Za nim zwisa złoty materiał. Z prawej strony na stole leży korona. Obok znajduje się godło. Składa się ono z wizerunku orła na czerwonym tle w lewym górnym i prawym dolnym rogu oraz z wizerunku rycerza na koniu na czarnym tle w prawym górnym i lewym dolnym rogu. Herb otoczony jest czerwoną obwódką.

Z Siedmiogrodu do Rzeczypospolitej. Panowanie Stefana Batorego

Portret Stefana Batorego w stroju koronacyjnym.
Źródło: autor nieznany, ok. 1583, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Po kilku miesiącach rządów, w czerwcu 1574 r., Henryk Walezy wyjechał do Francji, aby objąć tron po swoim zmarłym bezpotomnie bracie, Karolu IX. Polacy i Litwini początkowo liczyli, że Walezjusz wróci nad Wisłę, jednak były to płonne nadzieje. W połowie następnego roku prymas ogłosił bezkrólewie. Szlachta nie była zgodna w kwestii wyboru nowego króla, ale ostatecznie władzę objęli Anna Jagiellonka i Stefan Batory, książę Siedmiogrodu. Chociaż królowa próbowała wywierać wpływ na sprawy państwowe, w praktyce to Stefan odgrywał pierwszorzędną rolę w państwie.

R2fbYIIrr8d1i1
Linia chronologiczna przedstawia okres od 1569 do 1586 roku. W 1569 roku miało miejsce zawarcie unii lubelskiej, powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W 1573 roku pierwsza wolna elekcja w Polsce. W 1574 roku objęcie tronu Francji przez Henryka Walezego. W 1575 roku ogłoszenie Stefana Batorego królem Polski. W 1577 roku bitwa pod Lubieszowem. W latach od 1577 do 1582 wojna polsko rosyjska. W latach od 1579 do 1586 trzy kampanie wojenne Batorego. W 1586 roku śmierć Stefana Batorego.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Sprawdzisz, o co toczyły spory Gdańsk i Rzeczpospolita.

  • Opiszesz, w jaki sposób Rzeczpospolita wygrała wojnę z Rosją.

  • Wyjaśnisz, w jakich okolicznościach polski król przestał być najwyższym sędzią w państwie.