Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1J3uMDgjBNzh
Obraz przedstawia antyczną scenę rodzajową. W pałacowej sali znajduje się grupa ludzi. Na samym środku pomieszczenia stoi mężczyzna w todze i laurowym wieńcu na głowie. W lewej ręce trzyma puchar. Prawą rękę ma wyciągniętą przed siebie jakby wygłaszał jakąś mowę. Za plecami stojącego mężczyzny siedzą na sofach mężczyźni. Rozmawiają, nie zwracają uwagi na mężczyznę. Tylko jeden patrzy się na niego. Przed stojącym mężczyzną znajduje się grupka złożona z wpół nagiego młodzieńca i trzech kobiet. Nie są oni zainteresowani mówcą.

Historyczne znaczenie filozofii Platona

Źródło: domena publiczna.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób można mierzyć wielkość danego filozofa? Mawia się czasem, że dany filozof był wybitnym myślicielem, o innych często słyszymy, że byli w ogóle najwięksi w dziejach, a czasem czytamy o porównaniach, w których stwierdza się, że jeden z nich przewyższał drugiego. Gdyby za kryterium przyjąć wpływ, jaki konkretny filozof wywarł na swych uczniów, następców i myślicieli kolejnych epok, to bez wątpienia za najwybitniejszego filozofa byłby uznany Platon Ateńczyk.

Twoje cele
  • Poznasz wpływ Platona na rozwój całej zachodniej filozofii.

  • Zapoznasz się z najważniejszymi recepcjami koncepcji i idei platońskich.

  • Uporządkujesz swoją wiedzę z zakresu platonizmu.

  • Uzasadnisz twierdzenie, że cała zachodnia filozofia, to tylko „przypisy do Platona”.