Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RURffdZZwQFb2
Ilustracja przedstawia młodą kobietę trzymającą w dłoni jabłko. Postać ukazuje lewy półprofil. Ma owalną twarz. Czoło kobiety jest niskie. Ma ona ciemne brwi, głęboko osadzone oczy, prosty nos i niewielkie usta. Prawą ręką obejmuje pień drzewa. Lewą rękę wyciąga w kierunku mężczyzny. Mężczyzna jest odwrócony tyłem do odbiorcy. Prawą rękę przysuwa do twarzy. Obie postaci są nagie. Po prawej stronie ukazany jest pejzaż z drzewami i wzgórzami. W tle ukazane jest lekko zachmurzone niebo.

Samouczek: Budowa toposu odwróconego w powieści Olgi Tokarczuk Prawiek i inne czasy

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Prawiek i inne czasy uważa się za powieść przełomową w twórczości Olgi Tokarczuk. Polska noblistka stworzyła w niej złożony i fascynujący obraz losów polskiej prowincji. Tytułowa wieś Prawiek była przy tym metaforą świata, a doświadczenia jej mieszkańców miały ponadczasowy, uniwersalny sens. Biblijna opowieść o stworzeniu świata i motyw grzechu pierworodnego stały się dla autorki punktem wyjścia do zbudowania opowieści alternatywnej, niosącej ze sobą oryginalne, znaczące dla wymowy powieści przesłanie.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz znaczenie pojęcia topos.

  • Porównasz opowieść z fragmentu powieści Olgi Tokarczuk Prawiek i inne czasy z biblijnym pierwowzorem.

  • Przeanalizujesz sposób budowy toposu odwróconego.