„Polityka” i „moralność” to pojęcia pozornie wykluczające się. Moralność, jako zespół powszechnie uznanych warunków i poglądów na to, co jest dobre, a co złe, oraz przekonań, które wartościują określone działania, pozwala jednostkom i społecznościom odróżniać dobro od zła, oceniać zachowania i kształtować je w pożądanym kierunku. Dzięki niej wiemy, jakie postępowanie jest dobre, a to pozwala nam zachować czyste sumienie.
Według Mariusza Gulczyńskiego „polityka to działalność polegająca na przezwyciężaniu sprzeczności interesów i uzgadnianiu zachowań współzależnych grup społecznych i wewnątrz nich za pomocą perswazji, manipulacji, przymusu i przemocy, kontestacji, negocjacji i kompromisów, służąca kształtowaniu i ochronie ładu społecznego korzystnego dla tych grup stosownie do siły ich ekonomicznej pozycji i politycznych wpływów. Realia dziejów ludzkości i współczesności dowodzą, że polityki korzystnej dla wszystkich po równo zazwyczaj nie ma”Indeks górny 11Indeks górny 11.
Czy można zatem, przezwyciężając na wiele sposobów sprzeczności interesów, zachować czyste sumienie? Jaki związek powinien zachodzić pomiędzy moralnością a polityką? Czy polityk musi być osobą moralną?
Przeanalizujesz relacje pomiędzy polityką a moralnością w ujęciu myślicieli reprezentujących różne epoki historyczne.
Scharakteryzujesz możliwe zależności między polityką i moralnością.
Rozważysz znaczenie wpływu moralności na działania polityczne.