Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R12zZG8CZDlsP
Zdjęcie przedstawia korony drzew z dolnej perspektywy.

Metoda drzew w rachunku prawdopodobieństwa

Źródło: Felix Mittermeier, dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Być może zdziwił Cię tytuł tego materiału:
Metoda drzew w rachunku prawdopodobieństwa. 
Niestety, nie wybierzemy się na wycieczkę do lasu, ale poznamy jedno z matematycznych drzew, zwane drzewem stochastycznym.

R1b268C61xORA
Dąb szypułkowy
Źródło: Wikipedia.org, dostępny w internecie: www.wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Według słownika języka polskiego PWN – stochastyka to dział matematyki zajmujący się badaniem modeli zjawisk losowych w ich przebiegu czasowym.

Proces stochastyczny to pewna funkcja zależna od czasu, której wartości w każdym momencie czasowym są zmiennymi losowymi. Wartości tej funkcji są więc zdarzeniami losowymi. W praktyce dziedziną funkcji jest przedział czasowy (taki proces nazywamy szeregiem czasowym) lub obszar przestrzeni. Przykłady szeregów czasowych to dane medyczne – EKG, ciśnienie krwi, losowe ruchy (np. ruchy Browna).

W tym materiale nie będziemy jednak rozważać skomplikowanych teorii stochastycznych, ale zajmiemy się jedynie graficznym przedstawianiem przebiegów i wyników doświadczeń losowych.

Twoje cele
  • Utworzysz drzewo stochastyczne dla danego doświadczenia losowego.

  • Określisz liczbę zdarzeń elementarnych oraz liczbę zdarzeń sprzyjających dla danego zdarzenia losowego.

  • Obliczysz prawdopodobieństwo zdarzenia, korzystając z drzewa stochastycznego.